Literatura, która może przydać się każdemu hodowcy. Informacje zarówno o rasie, jak i dużo ogólnej wiedzy wiedzy o hodowli o hodowli psów rasowych i psie jako gatunku. Cała ta wiedza jest ważną podstawą do zdobywania doświadczenia przez każdą osobę, która chce być świadomym właścicielem psa oraz rozważa hodowlę.

 

OGAR POLSKI

Pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona wyłącznie tej rasie. Już na początku XVII wieku Jan Ostroróg opisywał jak należy odchować szczeniaki, żywić dorosłe psy, leczyć i na czym polega polowanie z ogarami. Z punktu dzisiejszego kynologa lektura jest oczywiście mało związana z dzisiejszym stanem wiedzy na temat psów, ale stanowi niezwykle ciekawie źródło wiedzy „jak to drzewiej bywało”.

 

Mała książeczka autorstwa Wacława Konstantego Lesińskiego (rok wyd. 1988). O ogarach głównie z punktu widzenia osoby z nimi polującej. Dużo praktycznych porad dotyczących układania przedstawicieli tej rasy pod kątem użytkowości.

 

Nieduża książeczka z bardzo popularnej swojego czasu serii dla miłośników psów rasowych, poświęcona dwóm polskim rasom psów gończych. Zawiera rys historyczny oraz ogólne informacje o rasie.

 

Wydawnictwo z 1993 . W treści czytelnik znajdzie dużo historii, fragmentów literatury, osobistych refleksji autorki dotyczących jej własnych doświadczeń z obcowania z tą rasą. Nie zabrakło również informacji dotyczących użytkowości i ogólnych wskazówek odnośnie wychowania i szkolenia.

 

Wersja kieszonkowa wiedzy dla miłośnika rasy wydana w 1999 roku przez Wschodniokarpackie Towarzystwo Miłośników Ogara ” TERAZ OGAR”. Zawiera dużo informacji o historii rasy, cytatów z literatury a to wszystko bogato okraszone zdjęciami ogarów. Dostępna była również w wersji anglojęzycznej.

 

Jak to określił sam wydawca „krótki przewodnik po polskich rasach psów, które są integralną częścią polskiej kultury i historii”. Wiedza o ogarze w pigułce. Wydane przez Związek Kynologiczny w Polsce.

 

HODOWLA

Książka wydana w 1993 roku nada nie traci na swej aktualności i może stanowić ważne źródło wiedzy dla każdego początkującego hodowcy. Autor porusza zarówno zagadnienia z zakresu genetyki mendlowskiej czy też dziedziczenia cech ilościowych , jak i tematy związane już ściśle z praktyką hodowlaną (wybór suki hodowlanej, wybór reproduktora, analiza rodowodu). Taką pozycję zawsze warto mieć pod ręką.

 

Obszerne opracowanie dotyczące psa jako gatunku z przeznaczeniem dla studentów weterynarii, biologii, zootechników i hodowców oraz właścicieli psów. W poszczególnych rozdziałach można przeczytać o pochodzeniu psa, zapoznać się z podstawami anatomii, fizjologii, rozmnażania, niektórych chorobach itp. Książka zawiera także krótkie opisy ras psów wg. podziału FCI i informacje na temat hodowli psów rasowych.

 

Książka, która powstała jako źródło wiedzy dla kandydatów na asystentów i sędziów kynologicznych oraz zwyczajnych, głodnych wiedzy właścicieli psów. Zawiera historię polskiej kynologii, podstawowe wiadomości z zakresu anatomii, genetyki, żywienia i profilaktyki weterynaryjnej. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji i refleksji dotyczących wystaw i ocen psów rasowych.

Wprawdzie jest to lektura z 2001 roku i część zagadnień związanych zwłaszcza z regulaminem wystaw, który był w tym czasie kilkukrotnie aktualizowany, jest już nieaktualna, ale nadal jest to bardzo ciekawa pozycja dla każdego początkującego wystawcy. Autor opisuje historię wystaw oraz to jak wyglądają one obecnie ( na czym polega przygotowanie do nich od strony formalnej, jak należy pracować z psem wystawowym, tajniki oceniania a nawet obyczaje w innych krajach).

LEKTURA NIEOBOWIĄZKOWA…ale warto !

 

Niestety książka Raymonda i Lorny Coppinger nie została jeszcze przetłumaczony na język polski, ale wszystkie osoby zainteresowane kynologią, dla których nie jest to problemem powinny po nią sięgnąć.  Przełomowe spostrzeżenia na temat pochodzenia psa jako gatunku towarzyszącego człowiekowi, jego ewolucji u boku dwunogich istot, powstawaniu ras. Do tego odpowiedzi na niezwykle ważne pytania np. Czy człowiek jest najlepszym przyjacielem psa? Co się kryje pod nazwą Canis familiaris? Dlaczego psy wyglądają tak jak wyglądają?

 

Stanley Coren to profesor psychologii, którego szczególnie zainteresowała neuropsychologia.  To w połączeniu z zainteresowaniem kynologią, praktyką intruktora w Vancouver Dog Obedience Training Club dało początek badaniom nad zachowaniami psów i ich więzią z człowiekiem. „Inteligencja psów” jest jedną z książek Corena, które stały się bestsellerem. W ciekawy sposób stara się odpowiedzieć na pytania jak przebiega proces myślenia psów, czy psy rozumieją ludzki język i starają się z nami porozumieć oraz czy posiadają tak często przypisywane im uczucia :poczucie winy, radość czy też smutek.

 

To tak naprawdę tomik poezji. Z wierszami Barbary Borzymowskiej wielu „psiarzy” na pewno spotkało się, nie będąc nawet świadomymi, kto jest ich autorem. Wielbiciele ogarów znajdą tu krótki wiersz o swojej ulubionej rasie a każdy miłośnik czworonożnych towarzyszy naszego życia przeczyta ogromnie wzruszające utwory o więzi łączącej nas z psami, wspólnych radościach, ale też ogromnie trudnych chwilach pożegnania.